Sucha skóra jest często spowodowana suchym powietrzem i niektórymi powszechnymi wadami współczesnego życia - od alkoholu i napojów zawierających kofeinę po mydła i detergenty, które usuwają naturalne olejki ze skóry. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o suchą skórę.

Czego potrzebuje skóra?

Skóra potrzebuje odpowiedniego środowiska zarówno dla zmarszczek, jak i odbudowy naszej uszkodzonej tkanki skórnej. Kiedy nie ma wystarczającej ilości wody, białko strukturalne w naszej skórze, zwane kolagenem, zostaje zredukowane, co powoduje wysuszenie skóry. Na mikroflorę mieszków włosowych wpływa brak oleju, w tym produkcja sebum.

Skóra potrzebuje również bariery, która zapobiega utracie wody z wnętrza komórek i chroni przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz. Ta naturalna bariera może zostać zakłócona przez nagromadzenie produktów odpadowych na martwych komórkach powierzchniowych, co prowadzi do wysuszenia. Czynniki, które mogą prowadzić do wysuszenia to zimna pogoda, stale pracujące grzejniki w domu przy zamkniętych oknach podczas mroźnych zimowych miesięcy, centralne ogrzewanie osuszające powietrze lub gorące prysznice z mydłem usuwające naturalne oleje.

Sucha skóra - jak dbać?

Jak nawilżać suchą skórę?

Prawidłowo nawilżona skóra jest bardziej pochlebna i zmniejsza ryzyko wystąpienia niekomfortowych warunków. Jeśli chcesz utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji, ważne jest regularne spożywanie wody. Kosmetyki do suchej skóry powinny zawierać przede wszystkim glicerynę, pantenol, PCA oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego, które odbudowują warstwę lipidową skóry. Pomiń produkty ze sztucznymi barwnikami, zapachami i etanolem. Dla skóry suchej ważne jest nie tylko jej oczyszczenie, ale również intensywne nawilżenie.

Sucha skóra twarzy wymaga dodatkowej pielęgnacji, ponieważ jest stale narażona na potencjalne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Do jego pielęgnacji używaj kremów intensywnie nawilżających z filtrem przeciwsłonecznym. Sucha skóra wokół ust jest najczęściej wynikiem niedoboru witamin i składników odżywczych. Upewnij się, że spożywasz więcej pokarmów bogatych w witaminy A i B, takich jak marchew, banany, pierś z kurczaka, wołowina itp. Pij także minimum 2 litry wody dziennie.