Kobiety uwielbiają farbować i rozjaśniać swoje włosy. Nic dziwnego, jasny kolor tafli optycznie wysmukla twarz i ogólnie odmładza wygląd. Blondynki w wielu krajach postrzegane są jako atrakcyjniejsze i cieszą się ogromnym powodzeniem u mężczyzn. O tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja rozjaśnianych włosów, dowiesz się z poniższego wpisu.

Wpływ rozjaśniania włosów

Na wstępie należy zaznaczyć, że każdorazowy zabieg rozjaśniania włosów silnie ingeruje w strukturę włosa. Chemia zawarta w produktach trwale niszczą włosy już pop pierwszym zabiegu. Zmiany te przeważnie trudno naprawić, ponieważ w sprzedaży nie ma kosmetyku, który jest w stanie odbudować powstałe zniszczenia. Przekonanie, że pielęgnacja z użyciem sterty regenerujących kosmetyków naprawi szkody, jest błędne.

Postaw na olejowanie

Pielęgnację rozjaśnianych włosów warto regularnie wspomagać olejowaniem. Jest to zabieg prosty, który wykonuje się samodzielnie w domu, lecz należy niestety do czasochłonnych. Jeśli chcesz odżywić zniszczone rozjaśnianiem włosy, rozważ nakładanie na głowę maski zmieszanej z porcją ulubionego oleju. Wystarczy już 30 minut, by składniki wniknęły w strukturę pasm.

Jeśli obawiasz się, że napotkasz trudności przy spłukiwaniu oleju, jest na to rada. Przed olejowaniem spryskaj włosy nawilżającą mgiełką. To spowoduje, że całość łatwiej będzie ci później zmyć. Chcąc wzbogacić skład mgiełki, możesz dodać do niej miód, glicerynę lub żel lniany. Składniki te wspaniale nawilżają włosy.

Wspomniany żel lniany można wykonać samodzielnie. Wystarczy ziarna lnu gotować we wrzątku tak długo, aż powstanie z nich żelowa konsystencja. Powstały płyn ostudź oraz odcedź z ziaren.

Dbaj o końcówki

Najniższa część twojej tafli po rozjaśnianiu jest najbardziej narażona na zniszczenia. Gdy zauważysz rozdwajające się końcówki, najlepiej od razu je skróć do wysokości zdrowego włosa. Aby zapobiec kolejnym zniszczeniom, systematycznie wcieraj w końcówki kosmetyki nawilżające z dużą zawartością silikonów (idealnie sprawdzi się serum na zniszczone końcówki).

Pielęgnacja rozjaśnianych włosów

Gdy rozjaśnianie podrażnia

Może się zdarzyć, że skóra głowy uczulona jest na któryś ze składników rozjaśniacza, co objawia się swędzeniem oraz pieczeniem. Podrażnienie jest sygnałem, że zaburzone zostało kwaśne pH skóry głowy. Taki stan najlepiej leczyć naturalnie poprzez przygotowanie maseczki z żelu lnianego na 30 minut przed planowanym myciem głowy. Można wspomagać się również kosmetykami z zawartością aloesu lub alantoiny. Niektóre panie decydują się te na stosowanie wcierek, jednak z tym należy uważać. Ziołowy skład może dodatkowo podrażnić skórę głowy.

Gdy włosy się puszą

Pielęgnacja rozjaśnianych włosów wymaga cierpliwości i odpowiednich kosmetyków. Gdy włosy puszą się, należy potraktować je odżywką z silikonem lub parafiną. Nie poleca się używania humektantów, które wchodzą pod łuski włosa, wywołując efekt „miotły” na głowie.

Puszenie się włosów bardzo często spowodowane jest zawartość alkoholu w kosmetyku. W tym miejscu przydatna może okazać się wiedza o tym, że tylko nieliczne rodzaje alkoholu korzystnie wpływają na pasma. Do takich o pozytywnym działaniu zalicza się Cetyl Alcohol czy Myristyl Alcohol.

Powyższa wiedza z pewnością okaże się niezbędna w pielęgnacji rozjaśnianych włosów. Nie zapominaj, że wszystko wymaga czasu, zatem w oczekiwaniu na efekty musisz uzbroić się w cierpliwość. Wdrożenie odpowiednich kosmetyków zmiękczy i wygładzi włosy, znacznie poprawiając ich kondycję. Dobrym krokiem będzie też poradzić się doświadczonego stylisty fryzur.