Jakie schorzenia leczy ortopeda? Kiedy udać się na wizytę?
Ortopeda jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób związanych z układem ruchu – wrodzonych i nabytych. Do lekarza tej specjalizacji należy zgłosić się w przypadku doznania urazu, a także odczuwania dolegliwości bólowych i innych niepokojących symptomów, które są zlokalizowane w obrębie kości, stawów, mięśni i wiązadeł. Jakie choroby i problemy zdrowotne można skutecznie wyleczyć w gabinecie ortopedycznym i jakie objawy powinny skłaniać do umówienia się na wizytę?
Kim jest ortopeda? Jakie problemy zdrowotne diagnozuje i leczy?
Ortopedia to szeroka specjalizacja medyczna, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i urazów układu ruchu. Jest ściśle związana z traumatologią, czyli chirurgią urazową. Ortopeda jest natomiast lekarzem, który ukończył specjalizację z zakresu ortopedii i traumatologii – to specjalista, który leczy wszelkie problemy zdrowotne zlokalizowane w obrębie układu ruchu.
Należą do nich m. in. zmiany zwyrodnieniowe, dysplazje, wady wrodzone i nabyte, stany zapalne, infekcje, nowotwory, a także zmiany pourazowe narządu ruchu. Oprócz tego, ortopeda zajmuje się także leczeniem chorób metabolicznych, genetycznych, wad postawy oraz chorób spowodowanych czynnikami cywilizacyjnymi.
Konsultacji ortopedycznej wymagać mogą pacjenci w każdym wieku. Wśród nich są zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy. U noworodków ortopeda sprawdza narządy ruchu oraz wykonuje USG stawów biodrowych, u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym kontroluje postawę oraz kieruje leczeniem jej wad, w wieku dorosłym jego wsparcia wymagać mogą natomiast pacjenci zawodowo uprawiający sport, a także wykonujący pracę biurową. Osoby starsze z kolei najczęściej zgłaszają się do jego gabinetu ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.
Kiedy warto umówić się na konsultację ortopedyczną? Objawy, których nie należy lekceważyć
Do ortopedy należy jak najszybciej udać się w przypadku podejrzenia złamania lub innego urazu w obrębie narządu ruchu. Szybkiej konsultacji wymagają także osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe, cierpią z powodu obrzęku, osłabienia siły mięśniowej, a także ograniczonej ruchomości kończyn i stawów. Na wizytę warto umówić się także w sytuacji, kiedy pacjent odczuwa sztywność, drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn. Wszystkie te objawy mogą bowiem świadczyć o toczącej się w organizmie chorobie, która wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą.
Do innych objawów, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty należą m. in. przykurcze, obrzęki i problemy z ruchomością stawów, problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni oraz pogłębiające się trudności w samodzielnym poruszaniu się. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania w gabinecie, ortopeda zleci odpowiednie leczenie, które w zależności od źródła problemu może być farmakologiczne, zachowawcze lub operacyjne. Leczenie może być także dodatkowo łączone z zabiegami z zakresu fizjoterapii. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.