Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych skory jest jej nawilżanie. Ma ono na celu dostarczyć cerze składników, które pozwolą zatrzymać wilgoć w głębszych warstwach naskórka. Nawilżanie świetnie wpływa zarówno na wygląd, jak i kondycję cery – dobrze nawodniona skóra jest gładsza, ma zdrowy koloryt, mniej widoczne są na niej zmarszczki, a także prezentuje się młodziej i zdrowiej. Dbanie o nawilżanie to jeden z najlepszych i najprostszych zarazem sposobów, aby cieszyć się świetnie wyglądającą skórą. Jak zatroszczyć się o ten element pielęgnacji?

Nawilżanie i jego wpływ na kondycję skóry twarzy

Woda jest jednym z podstawowych substancji obecnych w całym organizmie człowieka. Spore jej ilości zawiera także nasza skóra. Woda w skórze odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg procesów komórkowych, odnowę naskórka, a także zapewnia prawidłową budowę włóknom elastynowym i kolagenowym, których dobra kondycja z kolei ma ogromny wpływ na zachowanie młodego wyglądu cery. Woda jest także jednym z kluczowych składników bariery hydrolipidowej, która chroni naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Niestety, nasza skóra nie jest szczelna i codziennie traci sporo wody. W związku z tym, naszym zadaniem jest uzupełnienie jej braków. Warto robić to na dwa sposoby – dbając o nawodnienie organizmu od wewnątrz, m. in. poprzez picie odpowiednich ilości wody i spożywanie bogatych w ten składnik owoców i warzyw, a także od zewnątrz, stosując dobrej jakości kosmetyki nawilżające do twarzy.

Jak działają kosmetyki nawilżające do twarzy?

Wbrew powszechniej opinii, zadaniem kosmetyków nawilżających nie jest dostarczanie wody skórze w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz przeciwdziałanie jej nadmiernej utracie. Zjawisko to nosi nazwę przeznaskórkowej utraty wody (w skrócie TEWL) i jest fizjologicznym procesem, którego nie da się wyeliminować. Można jednak przeciwdziałać jego negatywnemu wpływowi na kondycję i wygląd naszej skóry, poprzez stosowanie odpowiednich produktów o działaniu nawilżającym.

Kosmetyki nawilżające do twarzy działają zasadniczo na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, ich zadaniem jest wiązanie wody w głębszych warstwach naskórka, po drugie zmniejszanie różnicy w poziomie stężenia wody w poszczególnych warstwach skóry, a po trzecie wzmacnianie naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który u wielu osób, najczęściej na skutek zbyt agresywnej pielęgnacji, jest niestety uszkodzony. Dobrej jakości, skuteczne kosmetyki nawilżające do twarzy zawierają w swoim składzie substancje o działaniu ze wszystkich tych obszarów.

Nawilżanie cery. Dlaczego jest takie ważne?

Jakich składników szukać w kosmetykach nawilżających?

W kosmetykach o działaniu nawilżającym znajdują się różne substancje. Silne działanie nawilżające posiada kwas hialuronowy, którego kluczowym zadaniem jest wiązanie ze sobą cząsteczek wody. Kosmetyki z kwasem hialuronowym zapewniają odpowiednie nawodnienie naskórka.

Praktycznie każdy krem do twarzy zawiera w swoim składzie także glicerynę i alantoinę. To substancje o działaniu nawilżającym, które podobnie jak kwas hialuronowy wiążą wodę w skórze. Gliceryna dodatkowo wspiera funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, a alantoina skutecznie łagodzi podrażnienia.

Naturalnym składnikiem nawilżającym, którego warto szukać w profesjonalnych kosmetykach, jest także sok z aloesu. Oprócz działania nawilżającego, działa on także łagodząco, przeciwzapalnie i łagodząco. Substancjami o silnym działaniu nawilżającym są także mocznik oraz kwas mlekowy. Mimo tego, że ten ostatni zaliczany jest do grupy kwasów AHA, zamiast działania złuszczającego, wykazuje przede wszystkim silne działanie nawilżające.