Głównym wskazaniem do badania ginekologicznego jest ocena Twoich narządów rodnych, a także wszelkich związanych z nimi nieprawidłowości, które mogą być spowodowane innymi czynnikami. Wszelkie zaburzenia ze strony układu moczowo-płciowego oraz objawy zewnętrzne wskazujące na obecność patologii są pierwszymi wskazaniami do wizyty u ginekologa. Badanie jest w stanie zdiagnozować zarówno choroby, jak i wady rozwojowe pochwy, macicy czy sromu, zaczynając od zmian zewnętrznych, takich jak brodawki narządów płciowych i obecność HPV. Jedną z rzeczy, które każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w roku, są badania ginekologiczne, w celu utrzymania ogólnego stanu zdrowia.
Profilaktyczne badania ginekologiczne
Badania ginekologiczne, jako badania lekarskie, obejmują szczegółowy wywiad oraz ocenę ewentualnych objawów, z jakimi zgłasza się pacjentka. Kolejnym etapem wizyty jest badanie przez pochwę lub przez odbytnicę, jakie wykonuje się u młodych dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia. Podstawowy zakres profilaktyki ginekologicznej obejmuje:
-
Cytologię – Badanie przesiewowe szyjki macicy, którego celem jest identyfikacja stanów przedrakowych i nowotworowych szyjki macicy. Pobrane komórki są badane pod mikroskopem i można je wykryć na wczesnym etapie. U kobiet miesiączkujących cytologię najlepiej wykonać zaraz po zakończeniu krwawienia.
-
USG ginekologiczne dopochwowe – rutynowe badanie fizykalne wewnętrznych narządów rozrodczych z dokładnością. Zwykle służą do pomiaru zmian lub nieprawidłowości w macicy, jajnikach lub endometrium, a także nieprawidłowości genetycznych u płodu w czasie ciąży Badanie powinno wykonywać się raz w roku, w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
-
USG piersi - Kobiety powinny co roku przechodzić badania w celu wczesnego wykrycia raka piersi.
-
Badania laboratoryjne – bezbolesne badania wykonuje się po umieszczeniu w pochwie wziernika w celu pobrania wymazu specjalnym sterylnym wacikiem bawełnianym. Procedury te obejmują hodowlę szyjki macicy i pochwy i są niezbędne do oceny infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
-
Badanie poziomu markerów nowotworowych – w uzasadnionym przypadku ginekolog zleca wykonanie badań przesiewowych, które umożliwiają wczesną diagnostykę raka.