Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń dotykających skórę, włosy i paznokcie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dermatolog nie zajmuje się wyłącznie dolegliwościami i problemami związanymi ze skórą twarzy. Dermatolodzy mogą leczyć wiele różnych chorób skóry, od trądziku, po łuszczyce i raka skóry. Świadczą również usługi kosmetyczne, takie jak laserowe usuwanie włosów i zastrzyki z botoksu. Rodzaj zabiegów zależy od oferty danego dermatologa.

Pierwsza wizyta u dermatologa

Pierwsza wizyta u dermatologa może być dla niektórych stresująca. Często czujemy, że będziemy oceniani i negatywnie komentowani lecz kim jest dermatolog, żeby nas źle oceniać? Należy pamiętać, że dermatolog to lekarz i jak każdy w tym zawodzie, nie jest od oceniania, a pomocy w doznaniu ulgi i poprawie własnej samooceny, pogorszonej ze względu na stan skóry. Należy pamiętać, że do ocenienia problemu konieczna jest obserwacja skóry, więc na wizytę należy przyjść bez makijażu i w ubraniu umożliwiającym pokazanie problemu, np. na rękach lub nogach. Na początku dermatolog przeprowadza wywiad dotyczący problemu, alergii na dane substancje, używanych wcześniej produktów, a czasem nawet diety, która często ma swoje źródło w problemie. Później przeprowadzi konieczne badanie w celu wystawienia diagnozy i pokieruje, co robić dalej w celu pozbycia się choroby, zakażenia lub ran.

Kim jest dermatolog? 

Dermatolog prywatny czy na NFZ - kogo wybrać?

Jeśli rozważasz wizytę u dermatologa, możesz zastanawiać się, czy wybrać prywatnego, czy też na NFZ. Istnieją plusy i minusy obu opcji. Prywatni dermatolodzy zazwyczaj mają krótszy czas oczekiwania na wizytę i mogą oferować bardziej elastyczne godziny wizyt. Mogą również oferować szerszy zakres zabiegów niż dermatolodzy NFZ. Minusem wyboru dermatologa prywatnie jest budżet, ponieważ za każdą wizytę należy zapłacić. Dermatolodzy NFZ są zazwyczaj bezpłatni, ale oczekiwanie na wizytę może być bardzo długie. Większość kosztów zabiegów jest pokrywana, a pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Ostatecznie decyzja o tym, czy wybrać się do dermatologa prywatnego, czy NFZ, zależy od indywidualnych okoliczności i preferencji.