Biżuteria wykonywana własnoręcznie jest popularna już od dłuższego czasu. Dotyczy to właściwie większości produktów handmade, świadomość tego piękna rośnie w społeczeństwie. Jednym z produktów, który cieszy się dużym powodzeniem jest każda bransoletka pleciona. Pasują one zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, pod warunkiem, że została wykonana z dbałością o każdy detal.
Bransoletkę plecioną można zrobić samodzielnie
Żyjemy w czasach, kiedy wykonanie oryginalnej i pięknej biżuterii nie jest bardzo skomplikowane. To rozwiązanie dla osób, które nie lubią produktów wyrabianych masowo, na dużą skalę. Zaletą ręcznie robionej biżuterii jest jej unikatowość i uniwersalność w łączeniu z różnymi stylizacjami. Wiele ciekawych instrukcji na różne wzory znaleźć można w Internecie. Na przeznaczonych do tego stronach wskazane są poszczególne techniki, zarówno w postaci filmów, jak i zdjęć z dokładnymi opisami. Większość stron z półfabrykatami prowadzi blogi dla rękodzielników, wiedza pozyskiwana w ten sposób jest niezwykle przydatna.
Sztuka makramy
Wśród popularnych technik nie może zabraknąć makramy, czyli sztuki wiązania sznurków bez użycia dodatkowych akcesoriów. W ten sposób można wykonywać piękne dzieła, na przykład kwietniki, makatki, czy właśnie bransoletki. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne półprodukty. Do makramy nadają się nici lniane, konopne, bawełniane, czy jedwabne. Przydatne są ponadto zapięcia, ewentualne dodatkowe ozdoby w kolorze srebra, czy wykonane ze stali chirurgicznej. Wszystko to zależy od efektu finalnego, który chce się osiągnąć.
Czy wykonanie plecionej bransoletki jest trudne?
Plecioną bransoletkę może dla siebie wykonać każdy. Najpierw konieczne jest ucięcie sznurków odpowiedniej długości, w tym jednego bazowego. Ten ostatni należy złożyć na pół i przełożyć przez przekładkę, a następnie wykonać pętelkę i mocno ją zacisnąć. Po drugiej stronie przekładki należy zrobić to samo. Dla lepszej przyczepności można przykleić sznurki taśmą do blatu, czy innego podłoża. Na tak powstałej bazie wykonuje się przeplatanie raz w prawo, raz w lewo. Efekt jest o wiele lepszy, jeżeli zostaną zastosowane dwa kolory sznurków.