Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Zwykle zawiera 80% miedzi i 20% cynku, zachowując połysk mosiądzu. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że biżuteria z mosiądzu jest zarówno miękka, jak i porowata, dlatego nie powinna być narażona na działanie chemii gospodarczej lub perfum, ponieważ podłoże perfum może zawierać agresywne chemikalia.

Dlaczego biżuteria się psuje?

Biżuteria z mosiądzu jest stale poddawana ogromnemu ciśnieniu olejów i pozostałości z naszej skóry. Powoduje to jego utlenianie i niszczenie. Mosiądz będzie również miał kontakt z substancjami korozyjnymi, takimi jak zasady, chlorki, siarkowodór i amoniak, a także z niektórymi chemikaliami powszechnie stosowanymi w przemyśle. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z mosiężną biżuterią, jest regularne czyszczenie za pomocą łagodnego mydła i ciepłej wody – delikatne szorowanie jest potrzebne na wyrobie, ale nadmierne szorowanie uszkodzi metal. Osusz czystą szmatką, spłucz zimną wodą, jeśli to możliwe, a następnie ponownie osusz czystą szmatką.

Jak dbać o biżuterię z mosiądzu?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji biżuterii z mosiądzu

Dwie główne rzeczy wykonywane w przypadku biżuterii z mosiądzu to przechowywanie ich w torbie lub pudełku na biżuterię i ochrona przed kontaktem z substancjami kwasowymi. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

  • Zdejmij biżuterię, jeśli planujesz wykonywać prace domowe, ćwiczyć lub iść na basen.

  • Nie stykaj perfum z biżuterią.

  • Często zdarza się, że ludzie zdejmują biżuterię pod prysznicem, ponieważ mydło ma tendencję do rozpuszczania metalowych pozostałości. Biorąc to pod uwagę, najlepiej unikać mydeł o wysokim pH, które mogą uszkodzić metal w biżuterii lub pozostawić na nich nieatrakcyjną warstwę chemiczną.

  • Zdejmij mosiężną biżuterię do snu.

Dlaczego biżuteria z mosiądzu matowieje?

Mosiądz jest nie tylko tańszy niż złoto, ale także z czasem matowieje. Może to być spowodowane utlenianiem z pewnymi czynnikami zewnętrznymi przyspieszającymi proces. PH skóry różni się w zależności od osoby i zależy od tego, co jest spożywane. Rzeczywiście PH będzie bardziej kwaśne, jeśli dana osoba spożywa kwaśne pokarmy lub napoje alkoholowe. Również wpływ na matowienie ma pocenie się, produkty kosmetyczne, perfumy, a także bardzo wilgotne perfumy.